Premiera książki założycielki Almasdar

Z radością informujemy, że założycielka Almasdar, Zuzanna Nabulssi-Masełbas właśnie opublikowała monografię naukową pt. „Egyptian Linguistic Separatism. A Study in Wikipedia Masri”. Książka została wydana przez Uniwersytet Warszawski w formie e-booka w wolnym dostępie.

Publikacja poświęcona jest sytuacji językowej w Egipcie. Dotyczy idei językowego secesjonizmu, a więc poglądu, że egipski arabski stanowi osobny język, odrębny od arabskiego i zasługujący na oficjalny status państwowy. Egipski separatyzm językowy pozostaje ruchem marginalnym, budzącym nieraz skrajnie negatywne emocje. W świecie nowych technologii, rozgrywki i rozważania ideologiczne przenoszą się do świata wirtualnego. Autorka nakreśla mapę organizacji, stron internetowych, mediów i stowarzyszeń intelektualistów promujących egipski separatyzm językowy. Za punkt wyjścia obiera Egipsko-Arabską Wikipedię (Wikipedię Masri), której misją jest podniesienia statusu egipskiej odmiany języka arabskiego.

Rozpiera nas duma i zachęcamy do lektury:

http://arabistyka.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/355/2024/02/Zuzanna-Nabulssi-Maselbas-Egyptian-linguistic-separatism.-A-study-in-Wikipedia-Masri.pdf

Targi Food Africa, Kair 2023

Owocny rok 2023 kończymy kolejną współpracą z Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy okazji targów Food Africa, odbywających się w dniach 12-14.12 w Kairze 🇪🇬. To już czwarta odsłona współpracy pomiędzy KOWR a Almasdar.

Targi Foodex Saudi 2023 w Rijadzie

Kolejne targi w Arabii Saudyjskiej! Tym razem Foodex Saudi odbywa się w Rijadzie. W dniach 17-20 września świadczymy usługi tłumaczeniowe dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Firm Spożywczych na polskim stoisku narodowym. Dołączcie do nas i odkryjcie nowe możliwości biznesowe!

W tym roku polskie stanowisko narodowe cieszyło się zainteresowaniem nie tylko przedstawicieli biznesu, ale także mediów. Artykuł w Arab News podkreśla, że potencjał eksportowy Polski jest większy niż dotychczasowe wyniki handlowe. Polska generuje znaczące nadwyżki produkcji w niemal wszystkich kategoriach produktów spożywczych. Dlatego eksporterzy polscy poszukują nowych możliwości współpracy handlowej z krajami, w których istnieje potencjał dalszego rozwoju. Polskie Ministerstwo Rolnictwa, poprzez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, aktywnie wspiera te działania. Targi Foodex Saudi 2023 to już trzecia odsłona współpracy pomiędzy Almasdar a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Link do artykułu w Arab News:

https://www.arabnews.com/node/2375026/corporate-news

,,Przekuć w sukces” o arabskich Funduszach Inwestycji Publicznych

Mundial w Katarze, wyścigi F1 w Bahrajnie i ZEA, śmietanka światowego futbolu w saudyjskiej lidze. Czy to sports washing? Elementy miękkiej siły skutecznie rozgrywane przez państwa arabskie? Czym są PIFy i jak wyglądają relacje biznesowe polsko-arabskie? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w podcaście ,,Przekuć w sukces”, którego gościem jest Dominik Masełbas, współzałożyciel Almasdar.